بودجه عیدانه کتاب کاهش نیافته است

يكشنبه, 11 مارس 2018

نیکنام حسینی‌پور؛ در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره اجرای طرح عیدانه کتاب بیان کرد: مطالبه اجرای طرح عیدانه کتاب از سوی کتابفروشان مطرح بود و از سوی دیگر با توجه به تغییر در مدیریت موسسه خانه کتاب، نگرانی‌هایی از بیرون وجود داشت؛ این در حالی‌است که درباره طرح عیدانه و یارانه کتاب، مباحث تخصصی در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شده که از جزئیات آن با خبرم و به تداوم اجرای آن اعتقاد دارم.
 
استفاده از دیدگاه ناشران و کتاب‌فروشان
سرپرست موسسه خانه کتاب با تاکید بر لزوم ارزیابی و بازنگری طرح‌های تخفیف فصلی ادامه داد: همه فعالیت‌های فرهنگی باید بازبینی و اصلاح شود؛ بنابراین معتقدم که فرآیند اجرای طرح‌های تخفیف فصلی، نمایشگاه‌های استانی و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران باید بازنگری شود.
 
حسینی‌پور درباره مقدمات اجرای سومین طرح عیدانه کتاب افزود: با همکاری معاونت فناوری اطلاعات موسسه خانه کتاب برای طراحی سایت و از سوی دیگر با هدف آسیب‌شناسی طرح‌های تخفیف فصلی، نشست صمیمانه با تعدادی از ناشران تهرانی و با حضور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران برگزار که نتایج این نشست در طراحی سایت لحاظ شده است. ناشران و کتاب‌فروشان شهرستانی نیز دیدگاه‌های خود را به‌صورت کتبی ارائه کرد‌ه‌اند و ما مجموع دیدگاه ناشران را به ‌عنوان نقشه راه در اجرای طرح‌های تخفیف در دستور کار قرار دادیم.
 
کتاب‌ها بعد از ارزیابی وارد طرح می‌شوند
این عضو مجموعه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دیگر مباحث درباره اجرای طرح عیدانه کتاب گفت: برخی معتقدند کتاب‌های درسی و یا کتاب‌های حاوی عملکرد برخی سازمان‌ها در اجرای این طرح به فروش رفته است؛ بنابراین به‌عنوان یکی از مباحث کلان به این موضوعات رسیدگی می‌شود و با معاونت فناوری اطلاعات جلسه‌ای برگزار خواهد شد، روند بازبینی مجددی در کتاب‌های عرضه شده به طرح را پیگیری خواهیم کرد.
 
حسینی‌پور با تاکید بر ضرورت حمایت از کتابفروشان کوچک به‌عنوان هدف نخست طرح‌های تخفیف فصلی گفت: هدف اصلی در اجرای طرح‌‌های تخفیف افزایش سرانه مطالعه و در ادامه آن، توجه به فرهنگ  است؛ بنابراین معتقدم که کتاب‌های کمک‌آموزشی و درسی شامل این طرح نمی‌شود. از سوی دیگر دولت تعیین‌کننده معیارهای تخصیص یارانه است.
 
اطلاعات نشر اطلاعات نظام است
این مقام مسئول افزود: بخش فناوری اطلاعات، سایت موسسه خانه کتاب را برای اجرای طرح طراحی و بارگذاری کرد. اصرار داشتیم که طرح براساس این سایت اجرا شود چراکه وظیفه  موسسه است تا از اطلاعات حوزه نشر حفاظت کند. اطلاعات متعلق به نظام و جامعه است و متعلق به من و شما نیست و باید در تصیم‌گیری‌ها و یا در اصلاح تصمیم‌‌ها و تصمیم‌سازی‌ها از آن استفاده کنیم.      

حسینی‌پور با اشاره به آغاز طرح عیدانه کتاب ادامه داد: بعد از دریافت دیدگاه مدیران، ثبت‌نام طرح از 15 اسفند‌ماه آغاز شد و ادامه دارد. ثبت‌نام 332 کتابفروش با توجه به شاخص‌های تعیین شده تایید شده‌ است.

تمهیدات نظارتی و برخورد با متخلفان
حسینی‌پور با تاکید بر تقویت نظارت بر جریان اجرای سومین طرح عیدانه کتاب گفت: اجرای این طرح چند ضلع دارد، نخست کتابفروشی‌ها هستند که معتقدم باید مسئولیت‌پذیر باشند. تا زمانی که کتابفروشان و ناشران مسئولیت‌پذیر نباشند دولت با توجه به پهنای گسترده جغرافیایی نمی‌تواند به‌تنهایی به عملکرد 800 کتابفروشی نظارت کند.

وی ادامه داد: مسئولیت‌پذیری موجب می‌شود تا کتابفروشان خود‌کنترلی داشته باشند در غیر این صورت انحراف در دریافت یارانه موجب می‌شود تا در اجرای طرح بازبینی اساسی انجام شود. ما از کتابفروشان می‌خواهیم که در راستای اهداف طرح حرکت کنند. آن‌ها باید بدانند فروش کتاب‌هایی که جزو طرح نیست و فروش کالای غیر از کتاب تخلف به حساب می‌آید. البته تعداد تخلفات  انگشت‌شماراست اما در طرح پیش‌رو، نظارت‌ها جدی‌تر از قبل دنبال می‌شوند. 

لینک خبر

انصراف از نظر