گزارش برگزاری طرح ملی 50 هزار نمایشگاه کتاب در 50 هزار مدرسه

باسمه‌تعالی

 

مراحل برگزاری پروژه 50000 نمايشگاه کتاب در 50000 مدرسه به شرح زير است :

1ـ اعلام فراخوان

ابتدا به وسیله چاپ اطلاعیه در روزنامه‌های کثیر الانتشار، وبگاه موسسه و نیز ارسال پیامک، از ناشرین محترم سراسر کشور تقاضای می‌شود در این طرح ملی فرهنگی با مؤسسه همکاری کنند

 در دوره بیست و دوم تعداد 400 ناشر از سراسر کشور در این طرح شرکت کردند.

2ـ پذيرش كتاب‌ها

دبيرخانه‌ي مؤسسه‌ي فرهنگي منادي تربيت در فاصله‌ي زماني تعيين شده، مبادرت به پذيرش و ثبت مشخصات كتب رسيده مي‎نمايد و سپس هر يك از كتاب‎ها را بر حسب طبقه‎بندي تعيين شده،‎ در گروه‎هاي موضوعي گوناگون تقسيم مي‎نمايد. اين طبقه‌بندي، زمينه‎ساز اجراي عمليات بررسي و ارزيابي كتاب‎ها توسط كارشناسان و داوران متخصص در هر يك از موضوعات است.

 

3ـ شوراي بررسي كتاب

شورا متشكل از گروه‌هاي تخصصي در حوزه‌هاي مختلف كتاب‌ مي‌باشد که ازبین کارشناسان حوزه معاونت محترم پرورشی و فرهنگی و اداره کل فرهنگی و هنری وزارت وزارت آموزش و پرورش انتخاب می‌شوند. كارشناسان اين شورا بر اساس معيارهاي مشخص، كتاب‌هاي مناسب دانش‌آموزان و معلمان را انتخاب می‌نمایند.در نمایشگاه بیست و دوم حدود 12000 عنوان کتاب به دبیرخانه‌ی نمایشگاه 50000 تحویل داده شد.

 

 

4ـ نمايشگاه متمركز

کتاب‌های مناسب و تأييد شده در شورای بررسی به صورت نمايشگاهی متمرکز برای کارشناسان و صاحب نظران استان‌ها بر اساس گروه کارشناسی 3 الي 7 نفره کتاب به نمایش گذاشته می‌شود. نمایشگاه این دوره در اردوگاه میرزا کوچک خان شهر رامسر برگزار گردید.

 

 5-ثبت سفارشات استان‌ها و خرید کتاب از ناشرین:

کتاب‌های انتخاب شده توسط نمایندگان محترم استان‌ها به صورت طبقه‌بندی شده در رایانه ثبت می‌شود و پس از ثبت نهایی و بر‌آورد کلیه سفارشات از ناشرین محترم درخواست می‌شود طبق انتخاب استانهاف کتاب‌ها را به محل اجرای طرح 50000 نمایشگاه کتاب ارائه دهند.

  

7-جمع‌آوری، بسته‌بندی و ارسال کتاب‌ها:

پس از جمع‌آوری کل کتاب‌ها، آن‌ها در کارتن‌های مخصوص مؤسسه بسته‌بندی می‌شوند. کارتن‌ها سه دسته هستند. 1- کارتن‌های مخصوص مقطع ابتدایی2- کارتن‌های مخصوص مقطع متوسطه اول 3- کارتن‌های مخصوص مقطع متوسطه دوم.

پس از بسته‌بندی کتاب‌ها در کارتن‌های طبقه بندی شده و با توجه به لیست درخواستی استانها، کارتن‌‌ها در کامیون‌ها بارگیری شده و به صورت کاروان‌های فرهنگی به سوی استان‌ها فرستاده می‌شوند.

خريد, ارسال و طبقه‌بندی كتب نمايشگاهي كاملاً به صورت نرم‌افزاري صورت مي‌گيرد که حداکثر میزان هماهنگی و دقت لازم در اجرای طرح را به همراه دارد. این مهم یک ماه پیش از هفته‌ی کتاب آغاز می‌شود و کتاب‌های درخواستی استان‌ها ارسال شده و هم‌زمان با نخستین روز هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی 50000 هزار نمایشگاه کتاب در 50000 مدرسه در سراسر کشور شروع به کار می‌کنند.

 

8- توزیع کتاب‌ها در مدارس:

مسئولین برگزاری نمایشگاه در ستاد هر استان پس از دریافت محموله کتاب‌های درخواستی، تعداد سهمیه مناطق در هر مقطع تحصیلی را تفکیک نموده و به مناطق تابعه ارسال می‌دارند و سپس مسئول برگزاری نمایشگاه هر منطقه حسب درخواست مدارس کارتن‌های نمایشگاهی را به مدارس ارسال و طی برنامه زمان‌بندی شده در هر استان و یا منطقه بازگشایی کارتن‌ها و برگزاری نمایشگاه کتاب در مدارس آغاز می‌شود.